((سال رونق تولید گرامی باد )) "بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی كُلِّ سَاعَةٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا.                                                       
سایت های مرتبط
اوقات شرعی
اذان صبح  
طلوع خورشيد  
اذان ظهر  
غروب خورشيد  
اذان مغرب  
 
طول جغرافيايي : عرض جغرافيايي :
سایت های مرتبط

 

 لغت فریدونکنار کلمه ای مرکب از فریدون و کنار است . قدمت این شهر به فریدون جم از نبیره جمشید جم بر می گردد . زمانی که کاوه آهنگر بر ضحاک چیره می شود و فریدون ضحاک را می کشد سپاهی عظیم گرد می آورد و قسمت جنوب خزر را تسخیر کرده، در منطقه ای در کنار ساحل جنوبی خزر محلی را برای اطراق خود انتخاب می کند (حدود نهصد سال پيش از ميلاد مسيح ) . اینگونه است که شهر فریدونکنار که از اسم فریدون و پسوند کنار به معنی کنار گرفتن یا اطراق کردن فریدون نامگذاری شده است ، بنا نهاده می شود .

در برخی از کتب تاریخی مازندران و طبرستان این شهر را فریکنار هم نامیده اند . این شهر در گذشته به نام مشهدسر دویم هم نامیده شده است . شهر بابلسر به مشهدسر معروف بوده و محمدحسن خان اعتمادالسلطنه درباره مشهدسر می نویسد : " این مکان را مشهدی سر می نامیدند و به علت آنکه بابلسر مشهدی سر نامیده می شد ، فریدونکنار نیز مشهدسر دویم نامیده شده است . "

فريدون كنار در گذشته بندري مهم در ساحل درياي خزر به شمار مي رفت و از آن به عنوان لنگرگاه كشتي هاي بسيار بزرگ ياد شده است كه در گذشته هاي دورتر در نزديكي غرب آن ( بين فريدون كنار و محمودآباد امروز ) ، بندري آباد به نام دريابار وجود داشته است . اين شهر گذرگاه مهم ارتباطي شرق و غرب و جنوب مازندران با يكديگر بوده است  و از ويژگيهاي آن بيشه زار و جنگلي بودن را مي توان برشمرد .

 توسعه تدریجی فریدونکنار بیشتر مرهون فعالیتهای زراعی ، صیادی و شکار بوده است. به طور کلی شهر فریدونکنار به واسطه قرارگیری در مسیر شاهراه شرق به غرب استان مازندران و پتانسیل های طبیعی و جاذبه های گردشگری حائز اهمیت است .

 

 

 

 

شهر فریدونکنار سال 1320

 

 

 
طراحی واجرا توسط تحلیل گران آمارد