((سال رونق تولید گرامی باد )) "بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی كُلِّ سَاعَةٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا.                                                       
سایت های مرتبط
اوقات شرعی
اذان صبح  
طلوع خورشيد  
اذان ظهر  
غروب خورشيد  
اذان مغرب  
 
طول جغرافيايي : عرض جغرافيايي :
سایت های مرتبط

 
     
   

قابل توجه و هشدار برای باغداران محترم

با توجه به هشدار اخیر سرما و احتمال یخ و سرما چند روز آینده ، اقدامات پیشگیرانه سرما زدگی در حال حاضر بی معنی میباشد.

نکاتی چند در زمان برف و یا سرما احتمالی و اقدامات درمانی قابل ذکر است:

اولا به هیچ عنوان زمان بارندگی برداشت نداشته باشید اگه قصد انبار داری دارید. ولی در صورت قطعی شدن یخ شبهای بعد برف که باعث تلخ شدن محصول میشود انتخاب بین بد و بدتر میباشد و برداشت به شرط فروش رو داشته باشید. باز تاکید میکن در صورت برف و یخ شبانه سنگین اقدام شود.

به هیچ عنوان برف روی شاخه و برگ را بخاطر پایین آمدن دما داخل درخت و تشدید شدن سرما را تخلیه یا تکان ندهید فقط در صورت بارش سنگین و جلوگیری از شکستن شاخه تکان دادن توصیه میشود.

خواهشا بعد سرما سنگین و خسارت احتمالی به هیچ عنوان باغ و درختان اسیب دیده را تنها نگذارید و با اقدامات درمانی و امداد به موقع کنار درخت باشید تا سالیان سال کنار شما به شما سود برساند .  چرا که بیشترین دلیل نابودی باغات در اثر سرما، کند و دیر عمل کردن اقدامات درمانی میباشد.

حتما امشب و شبهای بعد به دما باغ دقت شود در صورت پایین اومدن زیر صفر با اتیش زدن هیزم و امثال آن و ایجاد دود مبادرت به افزایش دما باغ کنید.

:اقدامات درمانی در صورت سرما زدگی

هرس شاخسار و تعادل اندام بالا و پایین درخت و حذف شاخه های شکسته و پانسمان محل شکسته

درمان طوقه و قسمت تنه که بیشترین خسارت رو میبیند با ضدعفونی و پانسمان و جلوگیری از ترکهای پوست درخت در شبهای بعد،

 تقویت درخت با کودهای حاوی اسیدآمینه و پتاس.

درختان فرشتگان روی زمین اند ، پس فرشتگان را به زندگی خود دعوت کنیم .

 

در فرهنگ غنی و پربار ما ایرانیان ، گل و درخت نمادی از بهشت و گسترش آن بر عرصه زمین نمادی از لطف و مرحمت خداوندی است ، لذا واحد فضای سبز شهرداری فریدون کنار به عنوان متولی فضای سبز این شهر کوشش فراوان را به کار برده است تا با تکیه بر امکانات ، اعتبارات ، تواناییهای خود چهره فضای سبز شهر را دگرگون سازد که رسیدن به این امر مطلوب و ایده آل مستلزم تلاشهای فراوان است .

بدون تردید بخش عمده این امر به موضوع مشارکت ، اعم از مشارکت مردم و سایر سازمان ها بر کار توسعه ، حفاظت و نگهداری از فضای سبز برمی گردد. لذا با پیروی از این شعار و رعایت قوانین ذیل ما را در این امر مهم یاری نمایید.

 

حفاظت از فضای سبز وظیفه الهی است.

 

 

لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها

 

1 قطع و هرس هر نوع درخت در معابر ، میادین ، بزرگراه ها ، پارک ها ، باغات ومحل هایی که به صورت باغ شناخته شوند و در محدوده ی قانونی و حریم شهرها قرار دارند بدون اجازه شهرداری ممنوع است .

2 هر کس عالما" و عامدا" مرتکب قطع و یا موجبات از بین رفتن درختان را فراهم سازد به حبس تا سه سال و پرداخت جزای نقدی برحسب نوع ، سن درخت و موقعیت آن محکوم خواهد شد.

3 مالکین باغات و محل هایی که به صورت باغ شناخته شوند مکلفند به ازای درخت هایی که اجازه قطع آن از طرف شهرداری صادر می شود به تعداد دو برابر در همان محل و یا هر محلی که شهرداری تعیین خواهد کرد بر طبق ضوابط و دستورالعمل های موجود در فصل مناسب غرس نمایند.

 

 

اهمیت کاشت و نگهداری درختان در محیط زیست

 

وجود گیاهان بر گستره این کره خاکی به عنوان قاعده و پایه هرم حیات اهمیت وا رزش خاصی دارد . فضای سبز شهرها نه تنها ریه تنفسی شهر می باشد بلکه از نظر تأثیر روحی و روانی به شهروندان در تلفیق با زندگی شهری از جایگاه ویژه ای برخوردار است پس بیایید شبنم عشق بر روی گل بکاریم و ریسمان نجاتمان را بر قامت بلند سرو گره زنیم تا اینهمه را که نیاز هستیمان در بودنشان است به گل نشانده و درگسترش آن بکوشیم.

 

کاشت نهال

 

وسایل لازم:

بیل ، کود دامی کاملا"پوسیده (به اندازه 2بیل) ، قیم (یک چوب به طول بلندتر از ارتفاع درخت که بهتر است پوست آن را بکنند و یا آنرا سروته در خاک قرار دهید تا از رشد جوانه های آن و رویش قیم جلوگیری شود) ، نوار پلاستیکی و قیچی باغبانی .

 

زمان مناسب :

بهترین زمان برای کاشت اغلب گونه های گیاهی اواخر زمستان تا اوایل بهار است زیرا در این مدت اغلب گیاهان در خواب به سر می برند یعنی فعالیت آنها به حداقل می رسد و از طرف دیگر نهال کمتر در معرض سرمای شدید قرار می گیرد.

 

 انتخاب نهال

 

نهال انتخابی باید بدون آفت و بیماری بوده و حجم تاج به ریشه آن تناسب وجود داشته باشد همچنین صدمات فیزیکی به بدنه نهال وارد نشده باشد و دارای ساقه راست و بدون انحراف باشد.

 

 آموزش ساده کاشت نهال

 

گودال کاشت را به اندازه 2 تا 3 برابر حجم ریشه ایجاد نمایید.

مخلوط خاک مناسب شامل : (3 قسمت خاک یک قسمت ماسه و یک قسمت کود حیوانی پوسیده )درته گودال بریزید . ریشه های خیلی بلند و آسیب دیده را قیچی نمایید. نهال را در گودال قرار داده و تا خط طوق نهال (حد فاصل ساقه و ریشه)خاک بریزید . در مورد نهال ضعیف از قیم استفاده نمایید. آبیاری بلافاصله پس از کاشت انجام گردد تا هوای اضافی خارج و گیاه محکم گردد.

 

 مراقبتهای پس از کاشت

 

 اگر می خواهید درخت قوی ، سالم و سرحال داشته باشید باید بدانید که مراقبتهای پس از کاشت نقش بسیار مهم و مؤثری دارد و درختان هر چه بزرگتر باشد مراقبت بیشتری نیاز دارد . اما به طور کلی می توان گفت مقدار مراقبتی که یک درخت نیاز دارد به عوامل زیر بستگی دارد :

1 نوع درخت

2 نوع خاک

3 آب و هوا

درختان معمولا" به هنگام کاشت و طی 2 تا 3 سال اولیه پس از کاشت یعنی تا زمانی که در محل استقرار یابد به توجه و مراقبت بیشتری نیازمندند و پس از آن خودکفا می شوند.

 

نکات مهم

 

قرار دادن نهال در شرایط نامناسب تا زمان کاشت یکی از علل خشکیدگی آن محسوب می شود بهتر است هر نهال در کمترین زمان ممکن از محل خرید به محل کاشت منتقل نموده و بلافاصله کاشت آن اقدام شود.

درصورتی که زمان تهیه تا کاشت نهال چند روز به طول می انجامد بهتر است ریشه آنرا به همراه مقداری خاک مرطوب درون گونی پیچیده و در سایه نگهداری نمایید.

 
طراحی واجرا توسط تحلیل گران آمارد